طراحي وب سايتبهينه سازي وب سايتطراحي سايتسعيد کلوندي
تاریخچه عروسی
مقالات

تاریخچه عروسی

ا عروسی، سور،بیوگانی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج وزندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد. جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون، معمولاً در دفاتر قانونی انجام می‌شود. با ما در مقاله تاریخچه عروسی همراه باشید.

تاریخچه عروسی

تاریخچه برخی از رسوم در جشن عروسی، به‌پیش از تاریخ می‌رسد. این‌گونه از رسوم، در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است. تبادل حلقه ازدواج، تبادل پول (مهریه و شیربها و مانند آن)، هدیه دادن گل، میهمانی در شب عروسی (ولیمه)، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتب مقدس (مانند قرآن) در فرهنگ ملل گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد. برخی دیگر از رسوم، مانند رقص عروس و داماد یا بریدن کیک اگرچه در برخی از فرهنگ‌ها مشابه‌اند، ولی در تمامی فرهنگ‌ها وجود ندارند.

لباس عروس

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته است. همه عروس‌ها، مایل بودند زیباتر به نظر برسند. گاهی جواهرات نصب‌شده بر لباس عروس از لباس وی پراهمیت‌تر بوده است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می‌شد، که فقط جواهرات به چشم می‌آمد. زیاده‌روی در این کار باعث شد تا در قرن پانزدهم میلادی در انگلستان، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش، برای راه رفتن از دو همراه کمک بگیرد.رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا بازمی‌گردد باوجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها، بسیاری از ملل همچون هندیان ترجیح می‌دهند بالباس رنگی و ملی خود مراسم عروسی را بجا آورند

رنگ سفید لباس عروس

پیراهن عروس همیشه به رنگ سفید نبوده است. عروس‌ها، بسته به موقعیت اجتماعی خود، انواع متنوعی از رنگ‌ها و مواد را برای لباس خود انتخاب می‌کردند.رسم پوشیدن لباس سفید عروسی، به دوران ملکه ویکتوریا بازمی‌گردد. ملکه ویکتوریا در روز ازدواجش لباس سفید به تن داشت که باعث شگفتی همگان بود.به‌زودی زنان در سرتاسر اروپا و آمریکا از لباس‌های سفید برای عروسی خود استفاده کردند و رنگ سفید به‌عنوان رنگی مناسب لباس عروس پذیرفته شد و از آن زمان تاکنون ادامه یافته است. امروزه بسیار نادر است که عروس، لباسی غیر از سفید بپوشد.

لباس عروس

عروسی در ایران

عروسی در ایران، یکی از بخش‌های فرایند ازدواج در ایران است. این فرایند می‌تواند شامل رسوم زیادی همچون خواستگاری، بله بران، شیرینی خوران، مهربران، نامزدی، عقدکنان، جشن عقد،جهاز بران، حنابندان و زفاف باشد. عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولاً زفاف در همان شب عروسی رخ‌داده و پایانی است بر این فرایند. گاه زفاف تا سه روز پس از عروسی به طول می‌انجامید. در ایران معمولاً هزینه‌های جشن عروسی بر عهده داماد بوده و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی بر عهده خانواده عروس است. در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت با آنچه ذکر شد نیز وجود دارد، در این رسوم داماد، کل یا بخشی از هزینه جهیزیه را تأمین می‌کند یا کل یا بخشی از جهیزیه را خریداری می‌کند. در برخی از مناطق ایران بیشتر مناطق شمالی، رسم بر این است که چند روز قبل داماد و عروس به‌صورت مجزا مراسم برگزار می‌کنند به این صورت که داماد با اقوام خود مراسم می‌گیرد و عروس با اقوام خود و در روز پایانی، خانواده‌ها باهم یکی می‌شوند و داماد، عروس را با خود به منزل می‌برد.

هزینه‌های ازدواج برای پسران به‌جز خرید گل و شیرینی مراسم خواستگاری، ازآنجا شروع می‌شود که مراسم بله برون برپا خواهد شد که در این مراسم باید داماد و خانواده داماد هزینه‌های آن را متقبل شوند، منظور از نام بردن خانواده داماد به این دلیل است که بین هزینه‌های اکثر جوانان با درآمد آن‌ها تناسب وجود ندارد و خانواده‌ها در این زمان به کمک داماد و عروس می‌آیند، هزینه‌های ازدواج بیش از درآمد یک فرد است

عروسی

 روند شکل‌گیری رسوم و باورهای جشن عروسی

عهد باستان:

استفاده از حلقه که نماد ابدیت عشق زن و مرد است در مصر باستان شروع شد. آن‌ها کنف یا علفی را دور انگشت انگشتری دست چپ می‌پیچیدند و معتقد بودند رگ این انگشت مستقیماً به قلب که مرکز احساسات است می‌رسد. لباس و تور عروسی به‌عنوان حجاب عروس در روم باستان برای اولین بار استفاده شد. این حجاب در آن زمان برای در امان بودن عروس از ارواح شیطانی بوده است. ساقدوش‌های هم عروس و داماد را از حسودان حفظ می‌کردند.

قرون‌وسطی:

در آن دوران عروس‌ها دسته‌گل خود را برای دختران پرتاب می‌کردند تا از نیروی خیر پیوند ازدواج بهره‌مند شوند. در قرون‌وسطی شوالیه‌ها شیئی کوچک به رنگ تزیینات جشن عروسی‌شان را به سینه می‌زدند تا عشق خود را به همسرشان بیان کنند.

رنسانس:

استفاده از حلقه مزین به الماس از زمان آرشیدوک ماکسیمیلیان باب شد. او در سال ۱۴۷۷ به مری بورگاندی یک حلقه نامزدی الماس داد. در قرن ۱۶ میلادی اولین شروط بین عروس و داماد ردوبدل شد. در قرن ۱۷ هم اشراف اروپایی خوردن شیرینی را عروسی‌هایشان مد کردند.

دوران ویکتوریا:

بسیاری از رسوم عروسی دوران مدرن در زمان ملکه ویکتوریا شکل گرفت ازجمله پوشیدن لباس عروسی سفید. او هنگام ازدواج با پرنس آلبرت لباس سفید بر تن کرد و از آن زمان پوشیدن لباس عروسی به زنگ سفید متداول شد. ملکه ویکتوریا استفاده ازگل‌های تازه را هم به‌عنوان دسته‌گل مرسوم ساخت تا قبل از این دوران عروس‌ها گیاهان دارویی و معطر را به دست می‌گرفتند تا ارواح شیطانی از آن‌ها دور شوند. در مراسم ازدواج دختر ملکه ویکتوریا که با فردریک سوم ازدواج کرد در ازدواجش قطعه‌ای از موسیقی پخش شد و از آن به بعد دیگر در هر کشوری یک نوای موسیقی به‌خصوص هنگام عروسی پخش شد. سپس دوک آلبانی پرنس لئوپولد در عروسی‌اش نوعی شیرینی چندطبقه که امروز آن را کیک عروسی می‌نامیم سرو کرد.

آغاز قرن ۲۰:

عروس‌های دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ دیگر لباس عروس‌های طرح دار سفارش می‌دادند با گسترش هنر در دنیا دیگر پارچه‌ها طراح‌های مختلف و جذابی داشتند و به رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شدند عروس‌ها می‌توانستند از تور، گیپور، طرح‌های براق و نقره‌ای هم در لباسشان استفاده کنند.

بعد از جنگ جهانی:

 در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ کم‌کم استفاده از دوربین‌های قابل‌حمل، عکس‌برداری و تهیه آلبوم عروسی باب شد و بهره‌برداری از معادن الماس برای مراسم عروسی رونقی ویژه گرفت.

هزاره سوم:

 در این عصر استفاده از رنگ‌ها، افکت‌ها، پارچه‌ها، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها به کمک پیشرفت علم و هنر بسیار متنوع شده‌اند. این روزها این‌همه رسم و رسوم که در طی قرن‌ها شکل گرفت دیگر الزاماً رعایت نمی‌شوند و عروس و دامادها بیشتر به سلیقه و راحتی خود توجه می‌کنند.

درباره نویسنده

Related Posts

ارسال پاسخ به ما

ارسال پاسخ به ما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد